****** انتشارات رویای آبی
انتشارات رویای آبی آماده چاپ آثار شما است * چاپ آثار شما در تیراژ محدود* با ما تماس بگیرید 09127814838

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار بین المللی » دولت » رسانه ها
  • شناسه : 8151
  • ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
۳ اقدام تروریستی نظامی‌، اقتصادی و فرهنگی آمریکا را پیگیری می‌کنیم
۳ اقدام تروریستی نظامی‌، اقتصادی و فرهنگی آمریکا را پیگیری می‌کنیم

۳ اقدام تروریستی نظامی‌، اقتصادی و فرهنگی آمریکا را پیگیری می‌کنیم

اگر شهید سلیمانی نبود حکومت در افغانستان در سال ۲۰۰۱ تشکیل نمی‌شد.

محمد جواد ظریف در گفت‌وگویی با شبکه خبری المیادین لبنان، اعلام کرد که اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی، اقدامی بزدلانه بود.

به گفته او آمریکا در اقدامی که تروریسم دولتی بود، سردار سلیمانی را ترور کرد زیرا یارای مقابله با فرمانده نظامی (ایران) را در میدان نبرد نداشت.

ظریف در این گفت‌وگو که مشروح آن امشب از شبکه المیادین پخش می‌شود تأکید کرد که آمریکا با اقداماتی که در خصوص «معامله قرن» کرد، نشان داد که نمی‌تواند در هیچ حل و فصل مشکلی، میانجی باشد.

به گفته ظریف، «مقامات ایران سه اقدام تروریستی آمریکا از جمله ترور نظامی [سردار سلیمانی] و اقدامات تروریسم اقتصادی و تروریسم فرهنگی آمریکا را در مراجع قضایی بین‌المللی دنبال خواهد کرد».

ظریف تشییع میلیونی سردار شهید قاسم سلیمانی را به مثابه «سیلی محکمتر» دانست که آثار آن به خروج آمریکا از منطقه منجر خواهد شد.

به گزارش ایرنا «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه در گفت و گو با شبکه خبری المیادین لبنان گفت که اقدام تروریستی ترامپ در ترور شهید سلیمانی  پایان حضور آمریکا در منطقه را رقم زده است.

به گزارش المیادین، ظریف در بخشی از این مصاحبه گفت: دولتی که آنقدر شجاعت ندارد که در برابر یک فرمانده بجنگد و باید این فرمانده را از طریق یک اقدام تروریستی بزدلانه شهید کند.

وی افزود: شما باید با یک فرمانده نظامی در میدان نبرد بجنگید نه به صورت یک اقدام بزدلانه عمل کنید.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: من فکر می‌کنم آمریکا در چند هفته گذشته اقداماتی کرده که ماهیت خود را در منطقه به ما بهتر نشان داده است.

ظریف در ادامه گفت: نخست این که آن ها آنقدر بزدل هستند که نمی‌توانند با یک رهبر نظامی در میدان جنگ برخورد بکنند و دوم این که به تمام کشورهای عرب منطقه ما نشان داد که در دعوای اعراب و رژیم صهیونیستی آمریکا میانجی نیست.

وی با بیانی اینکه آمریکا از رژیم صهیونیستی صهیونیست ‌تر است، گفت: آقای ترامپ معامله قرنی که پیشنهاد کرد در واقع از هر چه صهیونیست‌ها در هر زمان خواستار آن بودند،  بیشتر است و این دو واقعیت است که من فکر می کنم آثار خون پاک شهید سلیمانی است و برای همین هم هست که می گویم شهید سلیمانی از ژنرال سلیمانی احتمالا در منطقه ما مؤثرتر است.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: اقدامی که آقای ترامپ انجام داد اقدام تروریستی دولتی است. وی اکنون هم متهم به تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است و هم تروریسم فرهنگی.

ظریف اضافه کرد: ترامپ تهدید کرده است که مناطق فرهنگی ما را می‌زند و هم متهم است به تروریسم دولتی. جمهوری اسلامی از راه مراجع مختلف این سه اتهام ترامپ را دنبال خواهد کرد. فعلا در افکار مراجع عمومی آقای ترامپ به این سه گناه بزرگ و این سه جنایت شناخته شده است. به یاری خدا در سایر مراجع هم همین را پیگیری خواهیم کرد.

وی در بخشی دیگری از مصاحبه اش در خصوص پیگیری‌ های حقوقی اقدامات آمریکا علیه ایران گفت: محدودیت ‌های قانونی در صحنه بین‌المللی وجود دارد اما ما از هر امکانی برای پیگیری این موضوع استفاده خواهیم کرد. از جمله محاکم داخلی. من فردا با حقوقدانان بین‌المللی جلسه دارم. با حقوقدانان بین‌المللی در این زمینه با محاکم داخلی جمهوری اسلامی ایران که حتما صلاحیت دارند برای رسیدگی به قتل تروریستی یک فرمانده ایرانی همکاری خواهیم کرد و در حوزه های دیگر هم دنبال خواهیم کرد ان شاء الله به بهترین وسیله.

نقش شهید سردار سلیمانی در افغانستان

ظریف همچنین درباره نقش شهید سلیمانی در افغانستان گفت: اگر شهید سلیمانی نبود حکومت در افغانستان در سال ۲۰۰۱ تشکیل نمی‌شد.
وی در این باره گفت: تلاش شهید سلیمانی بود که در میدان به مذاکرات بن کمک کرد و اجازه داد که نتیجه بگیریم.
وزیر خارجه ایران همچنین گفت: در بسیاری از تحولات عراق نه تنها سردار سلیمانی رهبر مبارزه با داعش بود، بلکه نقشی بسیار مهم در تفاهم و رسیدن به هماهنگی میان دولت مردان عراقی داشت.
ظریف با یادآوری این موضوع که زمانی که اربیل در حال سقوط بود هیچ کسی جز شهید سلیمانی به آنجا نرفت و در اربیل همراه با دولت اقلیم و در کنار دولت اقلیم در مقابل داعش ایستادگی نکرد، گفت: کسانی که شهید سلیمانی را به طائفه گرائی متهم می کنند چطور می توانند حضور ایشان در کنار کُردهای عراقی برای مبارزه با داعش را توجیه کنند و چطور می توانند حضور ایشان را در کنار مقاومت فلسطین را توجیه کنند؟ 
وی افزود: در عراق و سوریه نقش بارز شهید سلیمانی باعث شد که داعش شکست بخورد. البته خود شهید سلیمانی هم همیشه به این نکته اذعان داشت که این مقاومت و در واقع شجاعت مردم عراق و مردم سوریه بود که داعش را شکست داد./

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*