****** انتشارات رویای آبی
انتشارات رویای آبی آماده چاپ آثار نوقلمان است * چاپ آثار شما در تیراژ محدود* با ما تماس بگیرید 09127814838

موقعیت شما : صفحه اصلی » آذربایجان شرقی » حوادث » خراسان جنوبی » قم » نظام سلامت » هرمزگان » یزد
  • شناسه : 3652
  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
مرگ ۱۵۹ نفر در حوادث ماشین های کشاورزی
مرگ ۱۵۹ نفر در حوادث ماشین های کشاورزی

مرگ ۱۵۹ نفر در حوادث ماشین های کشاورزی

واژگونی، علت اصلی مرگ در حوادث ماشین های کشاورزی به ویژه تراکتور است

هرچند در ارائه آمار تلفات تصادفات کمتر به حوادث غیرترافیکی پرداخته می شود، ‌اما آمارها بیانگر آن است که در سال گذشته ۱۵۹ نفر در حوادث رانندگی ماشین های کشاورزی به ویژه تراکتور جان باختند که تعداد قابل توجهی از این حوادث در مسیرهای خارج از راه و جاده (غیرترافیکی) اتفاق افتاده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، در آمار تلفات حوادث رانندگی، عمده اطلاع رسانی مربوط به حوادث ترافیکی و خودروهای عمومی و شخصی است که مورد استفاده همگان است و در مسیرها و جاده های بین شهری یا درون شهری اتفاق می افتد. اما بخشی از این آمار نیز که از آن به عنوان غیر ترافیکی (محل وقوع آن خارج از راه و جاده است مانند زمین های کشاورزی، پارکینگ ها و …) یاد می شود، تلفاتی را در بر می گیرد که توجه به آن ضروری به نظر می رسد.

یکی از این موارد تلفات ناشی از حوادث ماشین های کشاورزی است که در دو بخش ترافیکی (در حریم راه و جاده) و غیرترافیکی (خارج از حریم راه و جاده) اتفاق می افتد. بر اساس آمارهای موجود در سال گذشته (۱۳۹۷)، ۱۵۹ نفر در حوادث ماشین های کشاورزی جان خود را از دست دادند؛ از این تعداد ۸۵ نفر در خارج از راه و جاده و ۷۴ نفر در جاده ها جان باخته اند.

واژگونی علت اصلی مرگ در حوادث ماشین های کشاورزی

علت اصلی مرگ افراد در حوادث ماشین های کشاورزی، واژگونی است. بر اساس آمارها از کل تلفات سال گذشته ماشین های کشاورزی، ۷۴٫۳ درصد به دلیل واژگونی و ۱۸٫۹ درصد به دلیل تصادف با خودروی دیگر جان خود را از دست داده اند.

سه چهارم فوت شده ها راننده هستند

آمارها نشان می دهد که سه چهارم کشته های ماشین های کشاورزی رانندگان این ماشین ها هستند. در سال گذشته از کل تلفات ماشین های کشاورزی، ۱۱۹ نفر راننده، ۳۲ نفر سرنشین و ۸ نفر نامعلوم گزارش شده است.

بیشترین تلفات در آذربایجان شرقی

بیشترین تلفات ماشین های کشاورزی در سال گذشته در استان آذربایجان شرقی با ۱۸ متوفی ثبت شده است. پس از آن استان های لرستان با ۱۶ و خراسان شمالی با ۱۴ متوفی در رتبه های بعدی قرار دارند.

مطابق این آمار استان های تهران، خراسان جنوبی، قم، هرمزگان و یزد طی این مدت هیچ تلفاتی از حوادث ماشین های کشاورزی نداشته اند.

عمده تلفات ماشین های کشاورزی مرد، متأهل و مسن هستند

از کل تلفات ماشین های کشاورزی در سال گذشته (۱۵۹ مورد)، ۱۴۸ نفر مرد و ۱۱ نفر زن بودند. سه چهارم از این کشته شدگان (۱۱۹ نفر) نیز متأهل بوده اند.

همچنین عمده این افراد در سنین بالای ۵۰ سال قرار داشتند چنان که بر اساس آمارها ۴۰٫۹ درصد از این تلفات بالای ۵۰ سال و ۳۵٫۳ درصد بین ۳۰ تا ۴۹ سال بودند.

نیمه اول، تلفات ماشین های کشاورزی بیشتر است

در سال گذشته ۶۵٫۴ درصد از کل تلفات حوادث رانندگی ماشین های کشاورزی در نیمه اول سال جان باخته اند.

بنا بر آنچه در آمارهای پزشکی قانونی دیده می شود، واژگونی، علت اصلی مرگ در حوادث ماشین های کشاورزی به ویژه تراکتور است که عمدتاً نیز راننده ماشین را به کام مرگ می کشاند بنابراین با توجه به اینکه دست پاچگی و خستگی از جمله عمده ترین علل بروز حادثه یا مرگ در این موارد به شمار می رود لذا به همه استفاده کنندگان ماشین های کشاورزی توصیه می کنیم ضمن آگاهی از خطرات کار با تراکتور، نسبت به استفاده از این ماشین آلات از مهارت کافی برخوردار باشند و در زمان خستگی بر میزان احتیاط خود حین رانندگی با این ماشین آلات بیفزایند و در عین حال از دستکاری ابزار ایمنی این وسایل نظیر ساختار حفاظتی در مقابل برگردان شدن اجتناب کنند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*