****** انتشارات رویای آبی
انتشارات رویای آبی آماده چاپ آثار شما است * چاپ آثار شما در تیراژ محدود* با ما تماس بگیرید 09127814838

موقعیت شما : صفحه اصلی » بهداشت و درمان » فعالیتهای دینی » قزوین » مساجد » نظام سلامت
  • شناسه : 14427
  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
عزاداری محرم با تعداد  محدود و رعایت بهداشت در فضا‌های باز مجاز است
عزاداری محرم با تعداد  محدود و رعایت بهداشت در فضا‌های باز مجاز است

عزاداری محرم با تعداد محدود و رعایت بهداشت در فضا‌های باز مجاز است

برای حفظ سلامت مردم هرگونه تجمع و عزاداری در محیط‌های بسته و مسقف ممنوع شده است.

مدیرکل تبیلغات اسلامی استان قزوین گفت: راه اندازی دسته‌های عزاداری و حمل علم و بیرق و هرگونه تجمع در مراکز بسته ممنوع شده و عزاداری محرم با تعداد محدود و رعایت بهداشت در فضا‌های باز مجاز است.

راه اندازی دسته‌های عزاداری در ایام محرم ممنوع است

کارگروه هماهنگی عزاداری محرم و صفر در زیر مجموعه کمیته امنیتی، اجتماعی و سیاسی استان قزوین با حضور حجت الاسلام زهرایی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین، نمایندگان هیئت‌ها و دستگاه‌های اجرایی در اداره تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

حجت الاسلام زهرایی در این جلسه اظهار داشت: حفظ شعائر دینی و مذهبی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد، اما امسال به دلیل مشکلات ناشی از انتشار ویروس کرونا بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا در کشور و زیر مجموعه‌های آن در استان عمل خواهیم کرد تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

وی بیان کرد: نحوه برگزاری مراسم عزاداری‌ها و دسته‌های سوگواری بر اساس پروتکل‌ها و مصوبات ستاد تصمیم گیری شده و برای حفظ سلامت مردم هرگونه تجمع و عزاداری در محیط‌های بسته و مسقف و جابجایی و حرکت دسته‌ها نیز ممنوع شده است.

زهرایی تصریح کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده برگزاری مراسم عزاداری در فضا‌های روباز ورزشی، محوطه مدارس و فضای باز مساجد و امامزاده‌ها با زدن ماسک، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی مجاز است.

وی یادآور شد: هیئت امنای مساجد بزرگ و امامزاده‌ها موظف شده اند از پذیرش دسته‌های عزاداری و دعوت از آن‌ها خودداری کنند و هرگونه علم کشی در ماه محرم نیز ممنوع شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین بیان کرد: عبور دسته‌های عزاداری و حرکت آن‌ها در خیابان‌های شهر ممنوع است و در تاسوعا و عاشورا حرکت دسته‌های سینه زنی و زنجیرزنی را در میدان آزادی نخواهیم داشت.

وی گفت: پوشش رادیویی محرم برای ما در این شرایط بسیار اهمیت دارد و از صدا و سیمای قزوین درخواست کرده ایم تا پوشش خبری مستمر داشته باشند و زیرنویس مصوبات کارگروه را پخش کنند.

زهرایی اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود صدا و سیمای قزوین فیلم‌های کوتاه و مصاحبه با مداحان و هیئت داران و علم داران شاخص داشته باشد و توصیه‌های بهداشتی از زبان این افراد به اطلاع مردم رسانده شود.

وی اظهار داشت: همچنین تهیه چند برنامه در داخل شهر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مسجدالنبی و هیئت رزمندگان می‌تواند جذابیت لازم را داشته و برای مردم هم مفید باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین یادآور شد: حیات مساجد، مدارس، ورزشگاه‌ها و هر جا محیط باز داریم محل مناسبی برای برگزاری هیئت‌های مذهبی است و امسال به دلایل رعایت بهداشت، برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی را برگزار نخواهیم کرد، اما روز جهانی حضرت علی اصغر (ع) می‌تواند با تهیه یک برنامه نمادین در صدا و سیما این کمبود را جبران کند تا مردم از داخل خانه‌ها به ائمه متوسل شوند.

زهرایی اضافه کرد: ۱۵ سال است هیئت متوسلین حضرت علی اصغر (ع) فعال بوده و در حال حاضر ۶ هزار پایگاه در ۴۲ کشور جهان فعال شده و در این راستا در استان هم ۱۷۵ پایگاه و شهر قزوین هم ۹ پایگاه فعال شده است.

وی بیان کرد: در واگذاری حیات مدارس باید دقت کرد و هر هیئتی که قبلاً درخواست داده باشد ما پیگیر اختصاص محوطه باز مدارس برای عزاداری هیئت‌ها خواهیم بود.

زهرایی افزود: خیلی از مناطق استان مراسم خاصی دارند و باید مردم را توجیه و قانع کنیم که برای حفظ سلامت خود از برگزاری هر گونه تجمع خودداری کنند البته برخی مراسم مانند تاسوعا و عاشورا می‌تواند با جمعیت کم و فاصله گذاری به صورت محدود برگزار شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*