۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

داوطلبان شبهه‌دار باید دوباره کنکور دهند
داوطلبان شبهه‌دار باید دوباره کنکور دهند
منتشر نشدن کارنامه اولیه برخی داوطلبان به علت احتمال تقلب آن ها در کنکور است!

داوطلبان شبهه‌دار باید دوباره کنکور دهند

سازمان سنجش دلیل منتشر نشدن کارنامه اولیه برخی داوطلبان را احتمال تقلب در کنکور می داند.

منتشر نشدن کارنامه اولیه برخی داوطلبان به علت احتمال تقلب آن ها در کنکور است که به گفته مسئولان سازمان سنجش، این متقاضیان باید در ۱ تا ۴ درس دوباره امتحان دهند. 

به گزارش”وقایع خبری” به نقل از همشهری آنلاین، شاید یکی از این اتفاقات که هر سال در میان رسانه ها خبرساز می شود، تقلب در کنکور یا فروش سوالات آزمون باشد. دست به دست شدن این اخبار و رسیدن آنها به داوطلبان باعث به خطر افتادن سلامت روانی هزاران داوطلب کنکور و خانواده های آنها می شود.

حتی اگر مسئولان سازمان سنجش این اخبار را تکذیب کنند، اما خیال داوطلبان باز هم راحت نمی شود و تا نتایج نهایی کنکور دل‌نگران هستند و می خواهند هرچه سریعتر خبر شنیدن قبولی خود در همان رشته و دانشگاهی که سال ها انتظارش را داشته و برایش تلاش کرده اند را بشنوند.

«سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۱ لو رفت»؛ خبری که بلافاصله پس از شروع کنکور سراسری در فضای مجازی منتشر شد اما رئیس سازمان سنجش به رد این خبر اقدام کرد و گفت که تقلب در هر آزمونی ممکن است رخ دهد؛ اما تقلب به معنای افشای سوالات یعنی این که داوطلبان قبل از آزمون به سوالات دسترسی داشته باشند که در کشور ما امکان ندارد.

قسم می خورم سوالات کنکور لو نرفته است!

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: می‌توانم قسم بخورم که تا حالا اتفاق نیفتاده و تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است. در سال های اخیر روند تقلب به بعد از رسیدن سوالات به داوطلب رسیده است. تقلبی که قبلا بوده، نگاه به چپ و راست بود که در سال های اخیر تکنولوژی به این مسئله وارد شده است.

پورعباس گفت: در حال حاضر تقلب این است که داوطلب عکس سوالات را به بیرون می فرستد و تقلب آن جا اتفاق می‌افتد که سوالات حل شوند و به وسیله کیت های الکترونیک پاسخ‌ها به داوطلب برسند که البته در آزمون های امسال اتفاقی رخ نداد و فقط یک عکس مخابره شد.

بی اطلاعی سنجش از فروش سوالات کنکور پس از خروج از حوزه امتحان

حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش نیز گفت: از سال ۴۷ که سازمان سنجش تاسیس شده، هیچ گونه سوال کنکوری فروخته نشده است و هیچ سازمانی با این نوع فعالیت وجود ندارد.

او افزود: در روز کنکور سوالات باز می شوند و در اختیار افراد قرار می گیرند. اکنون هم وسایل ارتباط جمعی بسیار زیاد هستند و به صورت های گوناگون مانند عینک، پاک کن، ساعت و … وارد جلسه آزمون می شوند. افراد می توانند با روش هایی که خودشان می شناسند سوالات را به بیرون از حوزه بفرستند.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش ادامه داد: ما از فروختن سوالات کنکور یا نفروختن آن ها مطلع نیستیم و از کنترل سازمان سنجش خارج است.

با وجود این که نتایج نهایی کنکور داوطلبان در روزهای پایانی شهریور اعلام می شود؛ اما هنوز کارنامه اولیه برخی داوطلبان کنکوری منتشر نشده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دلیل منتشر نشدن کارنامه اولیه برخی داوطلبان را احتمال تقلب آن ها در کنکور می داند؛ اما مگر در کنکور امسال برای جلوگیری از تقلب از ابزار هوشمند و پیشرفته استفاده نشده است؟

محرومیت ۱۰ ساله متخلفان از شرکت در کنکور

پورعباس گفت: بررسی های فنی انجام می شوند. اگر قطعا متقلب بودن آن ها اثبات شد از یک تا ده سال بر حسب درجه تخلف از شرکت در کنکور محروم خواهند شد.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: تخلف جرم محسوب نمی شود و تخلف در زمان آزمون سوء سابقه برای متقلبان کنکور حساب نخواهد شد و این موضوع از نظر ما ایراد بوده است.

حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش هم گفت: داوطلبانی که نتایج کنکور آن ها با سوابق تحصیلی یا کنکور سال های گذشته یکسان نبوده است یا شباهت با پاسخ نامه های تقلب یکسان بوده؛ مشکوک به تقلب هستند.

او گفت: این داوطلبان را صدا می کنیم و بسته به این که در چه درس هایی در دبیرستان ضعیف بوده اند و الان رتبه خوبی آورده اند، بین ۱ تا ۴ درس را مجدد امتحان می دهند. برای مثال نمره درس ریاضی آنها در مدرسه ۱ شده است اما درصد تست آنها در کنکور سراسری ۸۲ شده که باید همان درس را مجدد آزمون دهد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*