****** انتشارات رویای آبی
انتشارات رویای آبی آماده چاپ آثار نوقلمان است * چاپ آثار شما در تیراژ محدود* با ما تماس بگیرید 09127814838

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ملی » اقتصاد » انرژی » رسانه ها » ریاست جمهوری » علم و دانش
  • شناسه : 10913
  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
از شنبه مرحله جدید مبارزه با کرونا و موج دوم  آغاز می‌شود
از شنبه مرحله جدید مبارزه با کرونا و موج دوم  آغاز می‌شود

از شنبه مرحله جدید مبارزه با کرونا و موج دوم آغاز می‌شود

انتظار ظهور حضرت ولیعصر (عج) آمادگی برای صلح و عدالت در سطح جهان است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با تبریک فرا رسیدن نیمه شعبان میلاد امام زمان (عج) اظهار داشت: ادیان مختلف در سطح جهان منتظر میلاد منجی هستند و انتظار فرج و پایان ظلم و ستم تنها مخصوص مسلمانان نیست. مسیر انتظار ظهور یک منجی جزو اعتقادات همه ادیان آسمانی است البته در دین اسلام و مذهب تشیع، رنگ و بوی خاص خود را دارد و ما در تشیع با نام و نشان از منجی یاد می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه انتظار ظهور حضرت ولیعصر (عج) به معنای امید به آینده است، گفت: انتظار ظهور حضرت ولیعصر (عج) آمادگی برای صلح و عدالت در سطح جهان است. در عمل و زندگی افراد می‌توان دید که آیا او منتظر ظهور است یا خیر؟ آنان که در زندگی فردی و اجتماعی به دنبال تلاش برای رسیدن به عدالت هستند، منتظر فرج هستند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در روایت ما آمده است که «شیعیان را باید از عمل آنها شناخت». آنهایی که در عمل مسیر درست را انتخاب کردند و اطاعت از ائمه خداوند را در عمل آنها مشاهده می‌کنیم، شیعیان واقعی هستند. در دین و مکتب ما یأس نسبت به آینده وجود ندارد. سراسر زندگی ما باید امید باشد و اعتقاد داشته باشیم که پشت سر هر پیچیدگی‌ها و سختی‌هایی، فرج وجود دارد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: ما باید بدانیم که قسط و عدل سراسر جهان را فرا خواهد گرفت به همین دلیل نیمه شعبان یک عید بزرگ برای ما است و امیدواریم با عنایت آن حضرت و دعای ایشان، سریع‌تر در یک شرایط عادی و معمولی مردم با آرامش بتوانند به فعالیت اجتماعی و مسائل شخصی خود ادامه دهند.

وی با اشاره به ۲۰ فروردین سالروز انرژی هسته‌ای گفت: امروز، روز هسته‌ای هم است؛ روزی که ما همه ساله جشن می‌گیریم و افتتاح‌های بسیار فراوانی داریم. امسال نیز برنامه‌ریزی‌های بسیاری برای افتتاح داشتیم و بسیاری از پیشرفت‌های علمی که در این مدت به دست آورده بودیم را بخصوص از اردیبهشت سال گذشته که مسیر را برای فعالیت بیشتر باز کرده‌ایم، محققین ما بدون هیچ مانعی، فعالیت‌های خودشان را ادامه داده‌اند و به دستاوردهای بسیار بزرگی دست یافته بودند، می‌خواستیم رونمایی کنیم اما شرایط امروز، شرایط بسیار خوبی برای برگزاری اجتماعات و مراسم نیست و این مراسم را به روز دیگری موکول می‌کنیم. این دستاوردها در زمینه پزشکی، بهداشت و درمان هم که امروز جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد، هستند.

روحانی گفت: کرونا اگرچه سختی‌ها و رنج‌هایی را برای کشور ما به ارمغان آورد، اما در زمینه علم و دانش و شرکت‌های دانش‌بنیان، همچنین سلامت و نیازمندی‌هایی که بخش درمانی و پزشکی ما دارد، قدم‌های بسیار خوبی برداشته شد که بسیار ارزشمند است. امروز ما در تولید کیت‌های آزمایشگاهی کم‌کم داریم روی پای خود می‌ایستیم و تولیدات داخلی به اندازه کافی در اختیار ما قرار دارد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: هر روز که پیش می‌رویم در علم، فناوری و تولید لوازم بهداشتی به پیشرفت‌های بهتری دست می‌یابیم. امروز به اندازه کافی دستگاه‌های تنفس مصنوعی، سی‌تی‌اسکن و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و قدم‌های بسیار خوبی در تأمین نیازهای بهداشتی و محافظتی پرستاران، پزشکان و مردم برداشته شد.

وی ادامه داد: در روزهای اولیه تعدادی از دانشجویان کشورمان از چین بازگشتند، ما می‌خواستیم آنها را در یک جایی قرنطینه کنیم اما مانده بودیم که اینها کجا قرنطینه شوند و هر جا اعلام می‌کردیم، به یک صورتی شانه از زیر این بار خالی می‌کردند. از ترس کرونا، هیچ بیمارستان و جایی حاضر به پذیرش این افراد نبود. در صورتی که معلوم نبود این افراد به کرونا مبتلا هستند و بعد نیز مشخص شد که این افراد به کرونا مبتلا نیستند اما کرونا این ترس را ایجاد کرده بود. زمانی نیز که کرونا در کشور ما شروع شد، در روزهای اول یک ترس و وحشت زیادی ایجاد شده بود و دلیل آن، این بود که تمامی تجهیزات و امکانات لازم موجود نبود. امروز زمانی که پرستاران و پزشکان ما می‌توانند از لحاظ لباس، ماسک و سایر تجهیزات، امکانات کافی در اختیارشان قرار بگیرد، با اطمینان‌خاطر به بیمارستان می‌روند و به درمان بیماران می‌پردازند. آن حالت اضطرابی که در روزهای اول ایجاد شده بود، وجود ندارد. بیمارستان و پزشکان ما فعال هستند و به خوبی کار خود را انجام می‌دهند.

رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط تولید در کشور اظهار داشت: امیدواریم در زمینه ماسک نیز در آینده نزدیک به خودکفایی برسیم. وزارت صمت و اصناف ما کارهای خوبی را شروع کرده‌اند. آنها برخی خط‌های تولید را تغییر داده‌اند تا لوازم ضروری را برای موارد بهداشتی و درمانی تولید کنند.

رئیس قوه مجریه افزود: در جلسه اقتصادی هفته جاری هم تصمیمات خوبی گرفته شد که پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از جمله آن بود و چارچوب‌های آن در حال تدوین است. این مبلغ شامل پرداخت در بعضی موارد و تسهیلات در برخی دیگر است.

روحانی عنوان کرد: در توان کشور ما قدم‌های خوبی برداشتیم. ما تصمیم گرفتیم تا مقررات کار تدوین شود و در اردیبهشت که مسئله پرداخت یارانه انجام می‌شود، به همه خانواده‌ها مبلغ یک میلیون تومان اعتبار داده شود تا برای خرید کالا از آن استفاده کنند که بعد از ۲۴ ماه، از اعتبار آنها و یارانه آنها به تدریج کم می‌شود.

وی تصریح کرد: برای کسب و کارهای آسیب دیده نیز مبلغی برای جبران در نظر گرفته شده و در صندوق بیکاری هم نظر وزارت رفاه لحاظ شده است. در مجموع اقدامات خوبی انجام شده تا مردم اعتماد خوبی برای تأمین نیازمندی‌های خود داشته باشند.

روحانی ادامه داد: ما عضو بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول هستیم، سهم خود را می‌پردازیم و بخشی از ذخایر ما نزد آنها است. اگر قرار باشد درخواست وام ما با تبعیض در مقابل سایر کشورها مواجه شویم، این موضوع برای ما و افکار عمومی جهان قابل قبول نخواهد بود.

وی گفت: بسیاری از کشورها و اندیشمندان اعلام کرده‌اند که صندوق بین‌المللی پول باید تعهد خود را نسبت به دولت و ملت ایران عمل کند.

روحانی عنوان کرد: آمریکا همیشه یکجانبه گرا بوده و این سیاست را ادامه داده است. در مسئله شیوع این بیماری هم، آمریکا تفکر نادرست خود را ادامه می‌دهد که باید بگویم این موضوع در تاریخ ثبت خواهد شد و باقی می‌ماند. این موضوع ثبت خواهد شد که کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است و این ننگ بر همین حاکمه آمریکا خواهد ماند.

وی تصریح کرد: مردم ما تاب آوری خوبی در تاریخ داشته و به حمدالله خواهند داشت. آمریکا در مسئله کرونا مصوبه ۲۰۰۵ سازمان جهانی بهداشت را در مورد آزادی کشورها در مقابله با بیماری‌ها را نقض کرده است. در این مصوبه تصریح شده است که همه باید به همدیگر کمک کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: به رغم اقدامات تروریستی آمریکا امیدواریم روابط خود با کشورهای دوست ادامه دهیم. ما نیازهای خود را در داخل تولید می‌کنیم و بقیه را وارد می‌کنیم و در این مسائل، بانک مرکزی ارز را تخصیص می‌دهد.

روحانی درباره روند جدید در مبارزه با کرونا ادامه داد: ما مرحله موج اول مقابله و مبارزه با کرونا را پشت سر گذاشتیم که از ۳۰ بهمن شروع شد.

روحانی عنوان کرد: مردم باید مطلع باشند این بیماری هست، آمده و باید مراقبت کنند. البته آن روزی که به ما اعلام شد فقط در قم بود اما بلافاصله روز بعد اراک را نیز به ما اعلام کردند. از همان زمان فهمیدیم هم در قم شیوع پیدا کرده و هم از قم عبور کرده و وارد استان‌های دیگر شده است.

وی افزود: از استان‌های مختلف که می پرسم کرونا چه زمانی به آنجا وارد شده است اکثر آنها یک و دو و سه اسفند را به عنوان ورود کرونا اعلام می‌کنند. آنها هم مسافری آمده و وارد آن استان و شهرستان شده است و از همان روز ما تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کردیم و هیچ چیزی را از مردم مخفی نکردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اساساً در موضوع کرونا اصل ما کمک و حضور مردم در صحنه است، گفت: بدون مردم امکان پذیر نبود. تا اینجا هرچه موفقیت داشتیم به دلیل حضور و فعالیت مردم بوده است. اینکه می‌بینید در بسیاری از زمینه‌ها مانند شرایط بازار و مواد بهداشتی باز شده است کار مردم و کارگاه‌ها بوده است و همه فعال شدند و به میدان آمدند. اینکه ما در مواد غذایی مشکل نداریم و وزارت کشاورزی پیش‌بینی می‌کند امسال هم باز در گندم خودکفا خواهیم بود و محصول خوبی خواهیم داشت، همه تلاش کشاورزان ما است و همه دارند تلاش می‌کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: پس ما با کمک همه مردم، نیروهای مسلح و همه بخش‌ها هم برای تأمین نیازمندی‌ها و هم برای مبارزه با کرونا وارد عمل شدیم. اینکه برخی می‌گویند دولت زمانی تلاشش فقط مقابله با کرونا بود و امروز تلاشش تأمین زندگی مردم است فکر می‌کنم دقیق بیان نمی‌کنند. از ابتدا تلاش ما بر این بود که هم در مقابل کرونا ایستادگی کنیم و سلامت مردم را تأمین کنیم و هم نیازمندی‌های ضروری مردم تأمین شود. ما مرگ کرونایی را قبول نداریم و باید به حداقل ممکن برسد.

وی با بیان اینکه این مرحله اول و موج اول مقابله با کرونا تا امروز، فردا و جمعه ادامه پیدا می‌کند، اظهار داشت: شنبه مرحله سخت‌تری شروع می‌شود. اگر بخواهیم با بیماری‌ای که دارای اپیدمی است و مشکل ایجاد کرده و مسری است به مردم بگوییم همه مردم در داخل خانه بمانند و هیچکس خارج نشود راحت ترین کار دولت و مقابله است. چون بهترین فاصله اجتماعی حفظ شده است.

روحانی افزود: اولاً عملاً امکان پذیر نیست هیچکس از خانه خارج نشود. عده‌ای باید برای تولید، نیازمندی‌ها و حمل و نقل خارج شوند و نمی‌توان این کار را کرد. بعد هم به هر حال دو جور مردم داریم. یک جور مردم حقوق ثابت دارند و حقوق بگیر دولت هستند و سر کار بروند و نروند حقوق می‌گیرند. بگوییم ۲ یا ۳ هفته تعطیل، حقوق کارمند را که قطع نمی‌کنیم.

رئیس جمهور بیان کرد: اما اگر کسی پیشنهاد بدهد ۳ هفته تعطیل و در آن مدت حقوق هم تعطیل باشد ببینیم چه کسی قبول می‌کند؟! می‌گویند تعطیل باشد و حقوق هم صد در صد بگیریم نه ۹۵ درصد. برخی از کشورها از هفته پیش اعلام کردند ۲۰ درصد حقوق کارمندان باید برای مقابله با کرونا داده شود ما که چنین کاری را شروع نکردیم و فعلاً در دستور کار ما نیست و همه حقوق را کامل دریافت می‌کنند. برای کارمند سخت نیست در خانه بماند اما برای کارگری که اگر روز کار نکند دستمزدی ندارد و پولی برای غذای شب ندارد چه باید بکنیم؟ برای افرادی که کسب و کارشان در این ۲ ماه تقریباً تعطیل شده چه کنیم؟ چک‌ها، بدهکاری‌ها و اجاره مغازه‌هایشان را دارند و خیلی مشکلات داریم پس باید اینجا دو امر سلامت و مبارزه با کرونا و هم فعالیت اجتماعی و اقتصادی در چارچوب مقررات را تلفیق کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه فراموش نکنیم چارچوب مقررات و دستورالعمل‌های پزشکی برای ما اصل است، تصریح کرد: بله، جایی ممکن است شغلی با پروتکل‌های بهداشتی سازگار نباشد مانند پر ریسک‌ها، آنجا اجازه فعالیت نمی‌دهیم و باید قابل جمع باشد. معیار اینجا پروتکل‌های وزارت بهداشت و درمان است. اگر این وزارت گفت این کار با این پروتکل امکان پذیر است ما این کار را انجام می‌دهیم. اگر گفت قابل جمع نیست ما آنجا سلامت را ترجیح می‌دهیم.

وی اضافه کرد: علت اینکه از شنبه مرحله جدید مبارزه با کرونا و موج دوم آغاز می‌شود و همکاری بیشتر مردم و همه با هم را نیاز دارد و این دوره سخت‌تر از قبل است، این است که ما می‌خواهیم فعالیت اقتصادی را نیز در حدی که امکان پذیر است انجام دهیم و همزمان مبارزه با کرونا را نیز انجام دهیم. مبارزه قبلی، مبارزه نشسته در خانه و امروز مبارزه ایستاده در صحنه فعالیت اقتصادی است و معلوم است دومی سخت‌تر است. راهی جز این پیش روی ما نیست که ما این کار را انجام ندهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی از کشورها آمدند کشور را تفکیک کردند و چند استان که شرایط بدی داشتند را قرنطینه کردند و استان‌های دیگر را باز گذاشتند، گفت: البته ما هم می‌توانیم به تدریج این قدم‌ها را برداریم اما هنوز زود است. روز گذشته با برخی استان‌ها صحبت می‌کردیم که می‌گفتند استان‌های سفید هستند اما از من می‌خواستند مدارس الان آغاز نشود ما هم گفتیم هیچ عجله‌ای برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نداریم. ممکن است برخی از کارها و فعالیت‌های فرهنگی ما مانند سینما، تئاتر و خیلی از فعالیت‌های ما اینگونه باشد، مساجد ما و اماکن مقدس ما این‌جور باشد و خیلی جاها باید صبر کنیم و با تأمل جلو برویم.

روحانی با بیان اینکه در کسب و کار هم شرط این است که تمام اصول مورد مراعات قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در این زمینه هم وزارت بهداشت و هم وزارت کشور کار بسیار بزرگی را برای تلفیق این امور انجام دادند و جلسات متعدد گذاشتند. نیروهای مسلح در همه موارد همکاری کردند و در این مورد هم همکاری می‌کنند. ما برای نظارت بر اصناف و کسب و کارها قاعدتاً به کمک بسیج نیاز داریم.

وی افزود: وقتی ممکن است در حمل و نقل هم نیاز داشته باشیم که وابسته به شرایط است. در یک اتوبوس باید ۲۰ نفر داخل بروند و صف ۲۰۰ نفره ایستاده است که با نصیحت ممکن است گوش نکنند و اینجا لازم است ظرفیت اتوبوس مشخص و اعلام شود و پس از تکمیل ظرفیت باید در اتوبوس بسته شود و در این شرایط شاید به کمک نیاز باشد. ما باید با تلفیق امور کار خود را پیش ببریم و جلو برویم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما این مرحله را به سه مرحله تقسیم کردیم، تاکید کرد: کسب و کارها و فعالیت‌های پر ریسک را تا اطلاع ثانوی کنار گذاشتیم. شهرستان‌ها و استان‌ها را گفتیم از شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیتشان آغاز شود اما تهران را یک هفته تأخیر انداختیم تا همه شرایط ما شرایط درست و مهیایی باشد.

وی ادامه داد: همانطور که وزارت بهداشت و درمان می‌گوید ما امروز در مرحله کنترل هستیم و اضطراب آن‌چنانی نداریم. همه بخش‌های پزشکی ما آماده هستند و الحمدلله به هر بیمارستانی زنگ می زنیم، هم تخت و هم آی‌سی‌یو خالی داریم. این مهم است که هر دو خالی دارد پس باید حساب شده جلو برویم و مردم ما باید ما را کمک و یاری کنند.

وی خطاب به مردم عنوان کرد: من از مردم خاضعانه تشکر و در برابرشان تعظیم می‌کنم که در این مدت یاری و کمک کردند. اکثریت قاطع چهره‌های سیاسی هم با سخنان بسیار خوب خود کمک کردند. ان شاءالله روزنامه‌ها هم همانطور که صدا و سیما ما را یاری می‌کند، ما را یاری کنند. این مرحله کمی سخت‌تر از مرحله قبل است و در این مرحله سخت باید قدم به قدم و یاری هم جلو برویم.

روحانی اظهار داشت: در اینجا جا دارد از همه نیروها و قوای دیگر، نیروهای مسلح، همه اقشار مردم و نهادها و مقام معظم رهبری تشکر ویژه کنم که هر جا نیاز به یاری داشتیم به ما کمک کردند. ان شاءالله به یاری هم این مسیر را ادامه می‌دهیم و هم سلامت مردم و هم نیازمندی‌های ضروری مردم، هم دنیا هم آخرت، هم علم هم دین را داشته باشیم.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*