****** انتشارات رویای آبی
انتشارات رویای آبی آماده چاپ آثار نوقلمان است * چاپ آثار شما در تیراژ محدود* با ما تماس بگیرید 09127814838

موقعیت شما : صفحه اصلی » بهداشت و درمان » تغذیه » درمان » قزوین
  • شناسه : 10788
  • ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۹:۳۰
اجرای طرح واکسیناسیون بروسلوز  در دامداری های صنعتی قزوین
اجرای طرح واکسیناسیون بروسلوز  در دامداری های صنعتی قزوین

اجرای طرح واکسیناسیون بروسلوز در دامداری های صنعتی قزوین

وجود دام‌های آلوده به بروسلوز، مهمترین عامل انتقال بیماری تب مالت در بین جمعیت انسانی ودامها است.

رئیس اداره دامپزشکی قزوین با اعلام این خبر گفت: در راستای کنترل و مبارزه با بیماری بروسلوز در سال ۹۸ تعداد ۳هزارو ۱۷۹ رأس گوساله ماده ۴ تا ۱۲ ماهه در گاوداری‌های صنعتی علیه این بیماری واکسینه شدند.

دکتر مهدی جلوخانی در ادامه افزود: وجود دام‌های آلوده به بروسلوز، مهمترین عامل انتقال بیماری تب مالت در بین جمعیت انسانی ودامها است.

دکتر جلوخانی با بیان اینکه مهمترین عامل پیشگیری از بروز این بیماری در میان جمعیت دامی واکسیناسیون است، اظهار داشت: علاوه بر واکسیناسیون، این اداره خونگیری از گاو را برای تشخیص سرمی بروسلوز به صورت دوره‌ای و زمان‌بندی شده در دامداری‌های صنعتی شهرستان در دستور کار خود قرار داده است که در صورت شناسایی، دام‌های راکتور (بیمار) را روانه کشتارگاه می‌کند.

دکتر جلوخانی در پایان خاطر نشان کرد: بیماری تب مالت یکی از مهم‎ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که عمدتاً از طریق مصرف فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه از جمله شیر محلی نجوشیده، پنیر محلی و… به انسان منتقل و به دلیل ایجاد عوارضی همچون سقط جنین و کاهش تولید شیر در دام، از اهمیت بهداشتی و اقتصادی فراوان برخوردار است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*