۞مرکز مشاوره حال خوب
دکتر کبری درویش پیشه ؛ مشاور خانواده و زوج درمانگر (حضوری و تلفنی ) تلفن هماهنگی و تعیین وقت:09102904758

موقعیت شما : صفحه اصلی » انتخابات » جامعه » سیاست » مقاله و یادداشت
  • شناسه : 40725
  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۶:۳۹
  • ارسال توسط :
بازيگري زندگي نيست، نمايش است
بازيگري زندگي نيست، نمايش است

بازيگري زندگي نيست، نمايش است

حواس‌مان به بازيگران دنياي سياست باشد .

در اينكه بازيگري امر دشواري است، شكي نيست يا بهتر بگويم شك ندارم . كافي است جلوي دوربين يا روي صحنه‌اي كه تماشاچياني به آن چشم دوخته‌اند، ايستاده باشيم تا متوجه اين سختي شويم . البته در چنين لحظاتي اگر خواسته باشيم خود خودمان هم باشيم، سخت است . (براي همه نه ! براي كساني كه ديده شدن و نگاه ديگران اذيت‌شان مي‌كند . بازيگران حرفه‌اي هيچ‌ وقت از ديده شدن، در قالب كسي ديگر فرو رفتن، نقش بازي كردن و… آزار نمي‌بينند) در همان حال اگر دوربيني يا صحنه تئاتري نباشد، ممكن است نقش آدم‌هاي ديگري را بازي كنيم . بي‌آنكه عزيزي از دست داده باشيم، چهره انسان‌هاي ماتم‌زده را به خود بگيريم تا مدير مدرسه يا رييس كارخانه باور كند و به ما مرخصي بدهد . به روي كسي كه نسبت به او احساسي نداريم طوري لبخند بزنيم و نگاهش كنيم كه باوركند عاشقش هستيم .

بازيگري صاحب نام پشت صحنه فيلمي تعريف مي‌كرد بازيگريش در سينما شروع نشده، او كه فارغ‌التحصيل علوم سياسي است بنا به گفته خودش يك روز در مسيري منتظر تاكسي يا مسافر كشي بوده، رانندگان بي‌ هوا ترمز نمي‌زدنند و مي‌رفتند، آقاي بازيگر كه آن روزها هنوز در فيلمي بازي نكرده و روي صحنه‌اي نرفته بود با خودش تصميم مي‌گيرد نقش انسان درمانده و معلولي را بازي كند . نقش را بازي مي‌كند و خيلي سريع سوار اتومبيلي مي‌شود كه راننده‌اش مسافركش هم نبوده است .

با اين حساب بهتر است بگوييم بازيگري دشوار نيست . اين كه بدانند تو بازي مي‌كني بازيگري را سخت مي‌كند. اما اين سختي مانع از آن نشده كه بازيگري كسب و كار آدم‌هاي زيادي را رونق ببخشد .

با آن كه به تعبير درست رضا كيانيان در كتاب شعبده‌ بازيگري، بازيگري زندگي نيست، نمايش است، بسياري طوري از بازيگري بهره مي‌برند و دروغ را راست و راست را دروغ جلوه مي‌دهند كه مرز زندگي و نمايش خيلي جاها بر هم مي‌خورد و طرف خطاب بازيگر پنهان نمي‌داند چه چيز راست و چه حركت يا حرفي دروغ است . تجارتگران بي‌مسووليت، فروشندگاني كه جنس بنجل مي‌فروشند و سياستمداران قدرت‌طلبي كه مي‌دانند آن چه در ذهن دارند آنها را به قدرت نمي‌رساند و … در ليست بازيگران پنهان دنياي واقعي هستند. بی‌گمان در زمان انتخابات، خصوصا انتخابات مهمي همانند رياست‌جمهوري بايد حواس‌مان به بازيگران دنياي سياست باشد . بازيگراني كه تا گرفتن راي در قالب آدم‌هايي فرو مي‌روند كه به دنياشان نزديك نيست . شناخت چنين آدم‌هايی شايد دشوار باشد، اما غيرممكن نيست . حرف‌هايي كه در گذشته زده‌اند و رفتارشان بعد از انتخابات‌ها مدارك خوبي به جا گذاشته‌اند .

*حسن لطفی