۞مرکز مشاوره حال خوب
دکتر کبری درویش پیشه ؛ مشاور خانواده و زوج درمانگر (حضوری و تلفنی ) تلفن هماهنگی و تعیین وقت:09102904758

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ملی » بهداشت و درمان » پاسخ مسئولین » جامعه » درمان » نظام سلامت
  • شناسه : 40161
  • ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۹:۲۶
  • ارسال توسط :
افزایش تعرفه های پزشکی فقط ۳۵ درصد
افزایش تعرفه های پزشکی فقط ۳۵ درصد

افزایش تعرفه های پزشکی فقط ۳۵ درصد

در دوران گذشته هیچ گاه شاهد رشد 35 درصدی تعرفه‌ها نبوده‌ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳ از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد، به افزایش ۳۵ درصدی تعرفه‌های پزشکی اشاره کرد و گفت: این تعرفه‌ها مبنای قانونی در سال جاری است و اعلام تعرفه‌های متفرقه از سوی برخی افراد در فضای مجازی، وجاهت قانونی ندارد.
به گزارش وبدا، دکتر سعید کریمی با اشاره به تعرفه ویزیت پزشکان در بخش خصوصی، یادآور شد: تعرفه پزشکان عمومی در سال جاری، ۱۲۶ هزار تومان، پزشکان متخصص ۱۸۹ هزار تومان، پزشکان فوق‌تخصص و فلوشیپ ۲۴۱ هزار تومان، متخصصان روانپزشکی ۲۵۱ هزار تومان و پزشکان فوق‌تخصص روانپزشکی ۲۸۶ هزار تومان است.
وی جزء حرفه‌ای اعمال جراحی و خدمات را در بخش خصوصی ۱۰۱ هزار تومان و برای تمام وقت جغرافیایی و بخش دولتی، ۳۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: تعرفه‌های پزشکی امسال نسبت به سال گذشته به طور متوسط ۳۵ درصد افزایش داشته که جای قدردانی از دولت دارد چرا که در دوران گذشته هیچ گاه شاهد رشد ۳۵ درصدی تعرفه‌ها نبوده‌ایم.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به عقب‌ماندگی تاریخی در تعرفه‌های پزشکی نسبت به نرخ تورم، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۰، یک واحد جزء حرفه‌ای در بخش خصوصی ۳۶ هزار تومان بود و بعد از گذشت یک دهه و در سال ۱۴۰۰ به ۵۲ هزار تومان رسید. در حالی که در آن دهه تورم و ارزش پول ملی، تغییرات زیادی داشته است.
دکتر کریمی از جبران عقب‌ماندگی‌های تعرفه پزشکی توسط دولت مردمی در دو، سه سال گذشته در مسیر حفظ نخبگان و افزایش انگیزه‌های کاری آنها خبر داد و گفت: از نمونه‌های توجه دولت به جبران عقب‌ماندگی‌ها می‌توان به افزایش یک واحد جزء حرفه‌ای در بخش خصوصی از ۵۲ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۱ هزار تومان در سال جاری اشاره کرد.
وی افزایش ضریب کا از ۲۰ به ۳۰ هزار تومان را مبنای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری عنوان کرد و افزود: پرستاران دریافتی پایین‌تری داشتند و با این مساعدت، کارانه گروه پرستاری تا حدودی ترمیم می‌شود.
افزایش سه برابری ویزیت پزشکان  در مقایسه با سال ۱۴۰۰
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به نرخ ۴۴ هزار تومانی ویزیت پزشکان عمومی در سال ۱۴۰۰ تأکید کرد: نرخ ویزیت پزشکان در سال جاری ۱۲۶ هزار تومان تصویب شد و نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود سه برابر افزایش یافته است. البته عدد ۱۲۶ هزار تومان نسبت به هزینه‌های کنونی، زیاد نیست اما جبران عقب‌ماندگی‌ها در این دولت، قابل توجه است.
دکتر کریمی با بیان اینکه تعرفه‌های پزشکی ابتدا در شورای عالی بیمه تصویب می‌شود که افزایش ۴۶ درصدی در نظر گرفته شده بود، گفت: پس از بررسی و تأیید این مصوبه در سازمان برنامه و بودجه و طرح آن در هیأت دولت، در نهایت افزایش ۳۵ درصدی تعرفه‌ها ابلاغ شده که مورد حمایت و پوشش بیمه‌ها نیز قرار می‌گیرد.
وی یادآور شد: اعمال جراحی بر اساس «ضریب کا» ثبت می‌شود که به عنوان نمونه عمل آپاندیسیت ۳۱ کا، آب مروارید ۳۲ کا، سزارین ۴۰ کا و زایمان طبیعی ۵۰ کا است. «کا» واحد دستمزد و به جزء حرفه‌ای معروف است و هر سال توسط هیأت دولت ابلاغ می‌شود که مبنای قانونی پرداخت است. در بخش خصوصی «کا» از ۳۶ هزار تومان در سال ۱۳۹۰ به ۵۲ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ و ۱۰۱ هزار تومان در سال جاری رسیده است.