۞مرکز مشاوره حال خوب
دکتر کبری درویش پیشه ؛ مشاور خانواده و زوج درمانگر (حضوری و تلفنی ) تلفن هماهنگی و تعیین وقت:09102904758

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار استانی » استان ها » فرهنگ عمومی » قزوین » گردشگری
  • شناسه : 38357
  • ۰۶ آذر ۱۴۰۲ - ۸:۴۰
  • ارسال توسط :
آیین پایانی جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث  فرهنگی ۸ آذر ماه آغاز خواهد شد
آیین پایانی جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث  فرهنگی ۸ آذر ماه آغاز خواهد شد

آیین پایانی جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی ۸ آذر ماه آغاز خواهد شد

تمبر ثبت جهانی کاروانسراهای جهانی کشور منقوش به کاروانسرای قزوین چاپ شده است.

دبیر دومین جشنواره ملی تولیدات چندرسانه‌ای میراث‌فرهنگی گفت: آیین پایانی جشنواره ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی ۸ آذر ماه آغاز خواهد شد و تا روز ۱۰ آذر ادامه دارد، بخش‌های مختلفی برای این جشنواره در نظر گرفته شده است از جمله اینکه آثار برگزیده جشنواره در سینما بهمن اکران خواهد شد.

علیرضا تابش در نشست خبری دومین جشنواره‌ ملی چندرسانه‌ای میراث فرهنگی که در عمارت هنر استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین راه اعتبار بخشی به جشنواره، تجلیل از بزرگان فرهنگ، هنر و رسانه، بهره‌مندی از داوران معتبر و نوع و میزان جوایز و تندیس جشنواره است.

وی بیان کرد: تندیس جشنواره برگرفته از ستون‌های مسجد وکیل و مسجد نصیرالملک شیراز است که نشانه‌ای از پیوستگی و تداوم فرهنگی است و آینه بالای پایه منعکس‌کننده لوح روی آن که دارای نقش انسان- شیر است از نقوش دوران سلجوقی است که از بلوغ این نقش، موتیف است و ایرانی بودن تندیس را تقویت می‌کند.

این مسئول افزود: نقش شیر با سر انسان در هنر ایرانی و اسطوره‌ها جاودان است و از جمله نقوش کهن ایرانی است که از دوران ایزدبانوی مهر باقیست و تا آثار دوران اسلامی تداوم یافته و نماد برکت و زندگی به شمار می‌رود، با فیروزه‌ای در قلب که نقش نماد گنبد آسمان، فیروزه نامدار نیشابور است و کل تندیس نیز شکلی از آینه‌های دارای دسته قدیمی ایرانی را داراست، نماد آینه‌ای که روبه‌روی میراث فرهنگی ایران قرار دارد و آن را بازنمایی می‌کند.  

وی گفت: آیین پایانی این جشنواره ۸ آذر ماه آغاز خواهد شد و تا روز ۱۰ آذر ادامه دارد، بخش‌های مختلفی برای این جشنواره در نظر گرفته شده است از جمله اینکه آثار برگزیده جشنواره در سینما بهمن اکران خواهد شد.

تابش تصریح کرد: اکران فیلم مستند ۶۴١٠ روز از زندگی شهید لشگری از دیگر موارد است که صورت می‌گیرد، اجرای تئاتر حیاط اصلی سعدالسلطنه نیز برنامه‌ریزی شده است که در تمامی این برنامه‌ها حضور عموم آزاد خواهد بود.

وی افزود: اجرای تئاتر در ساعت ١٠:٣٠، ١١، ١۵:٣٠ و ١۶ در سعد السلطنه برگزار خواهد شد که تعزیه حضرت زهرا(س)، واقعه خوانی، مجلس شمرکشی، نقل امیرالمومنین(ع)، نقل نبرد رستم و اشک بوس و یوسف و زلیخا در ایام جشنواره از جمله این برنامه‌ها است.

دبیر دومین جشنواره ملی تولیدات چندرسانه‌ای میراث‌فرهنگی خاطرنشان کرد: شب قصه که خارج از بخش مسابقه است در آب انبار سردار بزرگ قزوین برگزار خواهد شد تا به میراث ایرانی و آداب و رسوم و مجالس هنری پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش از اجرای جشنواره کارگاه‌های آموزشی مختلفی در تهران برگزار شده است و در ایام جشنواره نیز خانه خلاق سعدالسلطنه هم میزبان برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای هنری خواهد بود.

تابش با بیان اینکه این جشنواره سکویی برای معرفی آثار برتر در حوزه میراث فرهنگی است، گفت: این جشنواره به صورت ملی برگزار می‌شود و امیدواریم که با استمرار جشنواره شاهد بین‌المللی برگزار شدن این جشنواره باشیم.

دبیر دومین جشنواره ملی تولیدات چندرسانه‌ای میراث‌فرهنگی در پایان گفت: خبر خوب دیگر نیز این است که تمبر ثبت جهانی کاروانسراهای جهانی کشور منقوش به کاروانسرای قزوین چاپ شده است و در این جشنواره رونمایی خواهد شد.